piątek, 10 września 2021

„Smak wolności”, Joanna Jax


 

Trudne decyzje, życiowe dylematy, bolesne rozterki – oto codzienność trójki rodzeństwa Niemojskich – Fryderyka, Gustawa i Wiktorii. Tym bohaterom nie można odmówić niezwykłego hartu ducha, odwagi i przebojowości, a mimo to ich życie wcale nie toczy się gładko, popełniają takie błędy, jakie w ich rodzinie zawsze uznawano za niewybaczalne… Jednak wobec siebie zawsze są lojalni, solidarni, gotowi na wiele, aby pomóc drugiemu.

Akcja powieści w wyjątkowy sposób przybliża międzywojenne czasy, kiedy Polacy miotają się między nieśmiałą radością po wojnie polsko-bolszewickiej, a rosnącym niepokojem, spowodowanym polityką Niemiec. Wiktoria próbuje ułożyć sobie życie z Piotrem w Gdyni, która dopiero powstaje w trudzie i błocie. Gucio w końcu się zakochuje, ale jego wybrance z różnych względów daleko do ideału. Natomiast Fryderyk odnosi sukcesy jako oficer polskiego wywiadu, jednak nie jest odpowiednio doceniany, dodatkowo angażuje się w romans z rzekomą rosyjską arystokratką, co wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami… Ogromnym atutem historii Fryderyka jest fakt, że jego losy zostały oparte na fragmentach życiorysu majora Jerzego Sosnowskiego – rotmistrza Wojska Polskiego.

Jaki jest smak wolności? Chyba słodko-gorzki… Mam na myśli zarówno nastroje w wolnej ojczyźnie, jak i wolność indywidulaną – rozumianą jako możliwość podejmowanych decyzji, dokonywania wyborów… Piękna powieść, której mogłabym zarzucić jedynie brak oznaczenia, że jest to 2 tom cyklu „Drugi brzeg”. Z pewnością poszukam 1 tomu, jednak wolałabym przeczytać w odpowiedniej kolejności wszystkie części.


5 komentarzy:

  1. Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to magiczny okres rozkwitu, który został brutalnie zatrzymany przez Niemcy. Ciekawe jest to, że książka została oparta na losach Sosnowskiego, warto będzie poczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubie klimaty miedzywojenne, fabula tez wydaje sie interesujaca :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lepiej czytać tomy po kolei, szkoda, że zabrakło tutaj oznaczenia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Książki w których akcja odgrywa się w czasach wojennych nie są moimi ulubionymi, ale ta mnie zaciekawiła

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta pozycja mogłaby zasilić moją biblioteczkę.

    OdpowiedzUsuń

Dolina szpiegów, Robert Michniewicz

  O wygraniu wojny decydują nie tylko zasoby broni, logistyka, dobrze wyszkoleni żołnierze – ale w dużej mierze działalność wywiadowcza. Cza...